Hat-hét évvel ezelőtt nem gondoltam volna, hogy egyszer majd jómagam is nyújtás órákat fogok tartani. Valahogy úgy voltam vele, hogy bőven elég az edzés végén az az 5-10 perc és fölösleges ezt a témát túllihegni… aztán elkezdtem rudazni és rájöttem, hogy bizony valami hiányzik, valami nem teljes…..Mivel többféle edzést tartok és végzek is, így saját magamon tapasztaltam meg a különálló stretching fontosságát. 

Az évek alatt rájöttem, hogy egy brutális, több körös, girja óra után bizony nem fogok tudni egy épzézláb gyakorlatot sem kivitelezni a rúdon, hiszen az izmaim olyan szinten beállnak másnap, hogy minden mozdulat fájdalmas tud lenni. Rájöttem, hogy jó dolog az erősítés, igen is ki kell hajtani magunkat, hogy levezessük a hétköznapi stresszt, hogy megtapasztaljuk, hogy mit bírunk, DE olyannyira szüksége van a testünknek a tartalmas nyújtásra, mint a gyerekeknek a dicsérő szóra.

Mi is nyújtás? Az ízületi mozgékonyság fejlesztésének, az ízületi mozgásterjedelem növelésének módszere. A stretching óra nem pusztán passzív nyújtás, hanem stabilizációs, erősítő training is egyben.

A terhelés hatására az izomrostok megfeszülnek. Egy konditermes edzés vagy akár futást követően is ezek az izomrostok nagyon lassan tudnak csak visszatérni eredeti nyugalmi állapotukba. Ekkor jöhet szóba a nyújtás, mely nagy segítség lehet izmaid számára, hogy másnap ne ébredj könyörtelen, napokig tartó izomlázzal.

Az edzéseimet mindig nyújtással vezetem le. Ekkor az izmok visszarendeződnek eredeti helyzetükbe, ezek a gyakorlatok segítik megőrizni ízületeink és szalagjaink állapotát is, továbbá csökkentik a későbbi sérülések veszélyeit is. Fontos megemlíteni, hogy a nyújtás is hozzájárul a regeneráció felgyorsításához és csökkenti a stressz-hormonszintet.

De koránt sem elég azonban csupán az edzések végén nyújtani. Célszerű lenne legalább hetente egyszer egy teljes órás nyújtáson részt vennie mindenkinek, aki rendszeres erősítő edzést végez. A rúdfitneszes csajoknak pedig KÖTELEZŐ a rendszeres nyújtásóra látogatása, mivel e nélkül nincs fejlődés. (Számukra extrém gyakorlatokat is be szoktam iktatni, amit a átlagos súlyzós/ funkcionális edzést végzőknek egyáltalán nem ajánlok! )

A nyújtás célja, hogy az izom a legnagyobb mozgástartományban legyen képes mozogni. A megfelelően lenyújtott izom rugalmasabb, így jobb az összehúzódása, vagyis nagyobb erőt tud kifejteni. Ha nem nyújtunk rendszeresen, idővel az izmaink elkezdenek rövidülni, merevedni és rugalmatlanná vállnak. A megrövidült izom pedig korlátozza a mozgást és egészségügyi problémákat okoz, pl.: fájdalmat az egészen egyszerű, mindennapi mozdulatokban, vagy akár tartáshibát. Nyújtás során javul az izmok vérellátása, így az edzés utáni izomláz is elkerülhető vagy csökkenthető. 

Az önálló nyújtás órám egyfajta mobilizációs-streching, illetve fascia tréning-nek nevezhető leginkább és ez az, amit kortól, nemtől függetlenül mindenkinek ajánlok! Itt statikus és a dinamikus nyújtást is végzünk. A statikus nyújtás hosszú, lassú mozdulatok, felvett pozíciók 15-60 másodperces megtartását jelenti, a dinamikus nyújtás esetében pedig kontrolállt, lassú gyakorlatokkal dolgozunk, többszöri ismétléssel, miközben a mozgás terjedelmét és sebességét fokozatosan növeljük (pl.: kar-és láblendítések).

Mivel a tudomány folyamatosan fejlődik, és az emberi test működéséről újabbnál-újabb információkkal gazdagodunk, amelyeket sportszakemberként rendszeresen nyomon kell követnünk, ezért jó magam is rendszeres képzésken veszek részt. 

Edzőként ugyanis felelősségünk van és nem dőlhetünk hátra, hogy én már ezt 7-8 éve megtanultam, mindent tudok... Nyitottnak kell lennünk az új kutatásokra és ezeket figyelembe véve válzoztatásokat kell eszközölnünk az edzéseink felépítésénél, kivitelezésénél. Az edzéseim ezért 2020 nyarától 75 percesesk lettek, hogy szinte minden órámba be tudjam iktatni a tanult fasciális szemléletet, mind az óra elejére, egyfajta dinamikus nyújtással indítva a rákészülést a terhelére, illetve a vegén, hogy a megfelelően lelazítsuk az izmomláncokat.

A nyújtás órák időpontjáról érdeklődj nálam. (szeles.eniko@toldinet.hu)

DSC_7997.jpg

Edzés: Szeles Enikő

3100 Salgótarján, Rákóczi út 78.

Telefon: +3620-280-7178

E-mail: szeles.eniko.eddzeniway@gmail.com